Ana SayfaBlogMakalelerMaster Tezleri ile ilgili Türkçe ve İngilizce Kaynaklar

Master Tezleri ile ilgili Türkçe ve İngilizce Kaynaklar

Bir lisansüstü programına başlamayı düşünüyorsanız, öncelikle konunuzu belirlemeniz gerekir. Konunuzu belirledikten sonra, doğru kaynakları bulmanız ve çalışmanız için faydalı olan bilgileri edinmeniz önemlidir.

Türkçe kaynaklar kısmında, ülkemizdeki üniversitelerin kütüphaneleri birinci sırada yer almaktadır. Her üniversitenin kütüphanesi farklı sayıda ve farklı konularda tez içermektedir. Bu nedenle, ihtiyacınız olan konuda en çok tez içeren üniversitenin kütüphanesine gitmek faydalı olabilir. Ayrıca, TÜBİTAK ULAKBİM Tez Merkezi ve diğer e-Kitap platformlarında da birçok lisansüstü tez erişilebilirdir.

İngilizce kaynaklar kısmında ise, ProQuest, Dart Europe ve EThOS gibi platformlar dünya genelindeki birçok üniversitenin tezlerini içeren veritabanlarıdır. Bu platformlar sayesinde, lisansüstü öğrencilerinin hazırladığı tezlerin özeti ve bazıları tam metin olarak bulunabilir. Bunun yanı sıra, Avrupa üniversitelerinin çeşitli tezler içeriklerini bir araya getiren Dart Europe’da 900.000’den fazla tez metni yer almaktadır. İngiltere üniversitelerinde hazırlanmış tezlerin sanal bir kütüphanesi olan EThOS’ta ise 500.000’den fazla lisansüstü tez yer almaktadır.

Tüm bu kaynakları değerlendirirken, konunuzu dikkate almalı ve ihtiyacınız olan bilgilere en doğru şekilde ulaşmak için zaman ayırmalısınız. Doğru kaynaklar size lisansüstü çalışmanızda büyük kolaylık sağlayabilir ve başarınızı artırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir